Porady stolarza
Blaty drewniane po renowacji

Urok drewna w całym domu, cz. 1.: Blaty drewniane do wielu zastosowań

Popularność blatów drewnianych nieustannie pokazuje, że drewno słusznie znajduje się nadal w czołówce surowców z dziedziny usług stolarskich. Nasze realizacje na terenie Bydgoszczy i innych miast to również przykład uzasadnionego zainteresowania drewnem pod kątem jego obróbki. Gdy planujesz urządzanie nowego mieszkania, przemeblowanie lub inną dowolną renowację, solidny zakład stolarski będzie Twoim sprzymierzeńcem.

Cieplejsze wnętrza kuchni z blatami drewnianymi

Oczywiście drewno można poddawać wielu modyfikacjom, pokrywać je określonymi preparatami dla zmiany koloru nawierzchni, lecz trendem najbardziej zbliżonym do natury jest zachowanie pierwotnego wyglądu surowca. Takie blaty drewniane najchętniej wybierają nasi Klienci, decydując się często jedynie na lakierowanie lub olejowanie gotowych elementów.

Najbardziej oczywistym zastosowaniem blatów z drewna jest kuchnia, lecz i tutaj masz wiele możliwości aranżacyjnych. Blaty drewniane montowane są jako:

  • obszar roboczy – najpopularniejsza wersja, tworząca powierzchnię idealną do wykonywania codziennych czynności; w gotowym blacie znajdzie się również otwór na komory zlewozmywaka, czy kuchnię gazową/indukcyjną;
  • blat stołu – niewielki stolik lub pełnowymiarowy stół, zależnie od wielkości kuchni, jest praktycznym meblem również w kuchniach połączonych z jadalnią; jako konstrukcję stołu możesz wybrać drewno lub metal dla spójności wizualnej;
  • powierzchnia wyspy – częste rozwiązanie we współczesnych kuchniach na wymiar ze względu na swoją wielofunkcyjność; gładki blat to miejsce na wspólne posiłki, a wersja z wbudowanym zlewozmywakiem i ukrytymi szafkami sprawdzi się podczas gotowania;
  • parapet – inaczej niż w przypadku parapetów zewnętrznych, drewno wewnątrz pomieszczeń w strefach przy oknie sprawdza się doskonale przy odpowiedniej impregnacji; w niewielkich kuchniach może to być jednocześnie blat roboczy.

Atutem kuchni pod wymiar oraz innych mebli na zamówienie jest możliwość dostosowania blatów w odpowiednio dobranych wymiarach i barwach.

Drewno w łazience to również dobre rozwiązanie

Drewno jako materiał wykończeniowy może się wydawać surowcem nieodpowiednim do łazienki z wanną lub kabiną prysznicową, gdzie często powietrze jest wilgotne, a para woda osiada na wszystkich powierzchniach. Z pomocą przychodzą:

  • prawidłowo dobrane gatunki drewna, czyli trwałe, twarde, odporne na wodę;
    • z drzew rodzimych – modrzew dąb,
    • z drzew egzotycznych – iroko, tek,
  • profesjonalna impregnacja preparatami wielozadanipowymi, które:
    • tworzą warstwę wodoszczelną i wodoodporną,
    • chronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych,
    • zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów, działają też biobójczo.

Z łazienkowymi blatami drewnianymi możesz zaplanować nawet niewielkie przestrzenie. Blat w roli obszaru po obu stronach umywalki zwiększa komfort wykonywania codziennych czynności.

Blat drewniany do pokoju dziennego, salonu i innych pomieszczeń

Gdy zamówisz już meble na wymiar do kuchni oraz do łazienki, przychodzi czas na kolejne wnętrza. Zachowując jednolitość kolorystyczną lub wybierając drewno w zupełnie innej gamie barw, możesz nadać określony charakter swojemu otoczeniu. Postaw na aranżacje typu:

  • blat drewniany na stół, ławę, stolik kawowy z niedrewnianą konstrukcją lub w całości wykonane z drewna,
  • drewniany parapet jako samodzielny element lub będący jednocześnie warstwą wierzchnią szafek w danym pomieszczeniu,
  • całość mocowana do ściany jako biurko w Twojej pracowni lub w pokoju dziecięcym, bez konieczności zabudowania od spodu.

Zamawiając usługi stolarskie możesz przekazać nam gotowy projekt wnętrz lub skorzystać z projektów oferowanych przez nas do danej realizacji.

Na co należy uważać w przypadku blatów drewnianych

Drewno nie wymaga szczególnego traktowania przy normalnym użytkowaniu, niemniej jednak warto zachować ostrożność i chronić blaty drewniane przed ostrzem nożna, gorącymi naczyniami, działaniem kwasów (na przykład octu). Wystarczą jednak odpowiednie podkładki ochronne oraz zachowanie minimum ostrożności, aby elementy drewniane długo cieszyły swoim wyglądem – widzimy to chociażby podczas renowacji mebli drewnianych, których odpowiednie traktowanie nie pozostawia często niemal żadnych śladów użytkowania.