Porady stolarza
nowoczesny zakład stolarski w bydgoszczy

Nowoczesne maszyny w zakładzie stolarskim, część 1.

Praca w zakładzie stolarskim opiera się na spójnym działaniu poszczególnych maszyn tak, aby wszystkie prace mogły być wykonywane bez korzystania z pomocy firm zewnętrznych. Czy to tworzenie biurek pod wymiar, blatów drewnianych, czy innych dowolnych mebli, każdy element wymaga odpowiedniej koncepcji, realizowanej poprzez działanie konkretnych maszyn i urządzeń.

Piła formatowa do zakładu stolarskiego – niezbędna

Zakład stolarski to przede wszystkim cięcie drewna i płyt drewnopochodnych, a praca taka powinna być wykonywana z należytą precyzją. Urządzeniem, które sprawdza się w codzienności stolarza jest właśnie piła formatowa, na której przygotowywane są:

  • płyty meblowe, służące do tworzenia biurek pod wymiar, szaf i innych mebli,
  • fronty mebli od tradycyjnych frontów do szafek po fronty w formie drzwi szaf przesuwnych
  • blaty drewniane lub z tworzyw drewnopochodnych,
  • inne elementy wymagające precyzyjnego cięcia w warunkach warsztatowych.

Ważne, aby piła formatowa pozwalała:

  • efektywnie wykonywać wszystkie działania jako alternatywa dla dowolnej przecinarki – funkcjonalność narzędzia oraz jego wydajność pozwalają z powodzeniem zastąpić kilka przecinarek, aby w tym samym czasie wykonać więcej precyzyjnych cięć;
  • płynnie przesuwać przecinany materiał – służy temu specjalny wózek ruchomy, który jest na tyle sztywny i wytrzymały, że mogą być na nim umieszczane ciężkie deski i płyty (na przykład do 400 kg w poszczególnych modelach);
  • ciąć idealnie, bez strzępienia – pomocny jest tutaj podcinacz, czyli mała samodzielna tarcza, pracująca niezależnie od tarczy głównej, lecz w tej samej linii; podcinacz wykonuje nacięcie pod spodem płyty meblowej, przygotowując ją do cięcia właściwego.

Wysoka jakość oraz dokładność cięcia zależą również od odpowiedniej obsługi panelu sterowania, na którym zaprogramować można chociażby siłę docisku obrabianych elementów do powierzchni stołu piły formatowej. To istotne kwestie w dziedzinie usług stolarskich.

Szlifowane powierzchnie, czyli dodawanie szlachetności

Stałym wyposażeniem, niezbędnym w pracy stolarza, jest profesjonalna szlifierka szerokotaśmowa. Inaczej niż w przypadku niewielkich ręcznych urządzeń, ta maszyna pozwala na precyzyjne opracowanie większej ilości materiału w jednym cyklu, a dodatkowo:

  • zapewnia wszechstronność – tak jak wspomniana wyżej piła formatowa, tak i wysokiej klasy szlifierka pozwala na obróbkę wielu materiałów, w tym drewna litego różnej twardości, materiałów drewnopochodnych oraz niektórych tworzyw,
  • pozwala łączyć ze sobą kilka etapów prac – może to być wygładzanie wszelkich chropowatości na etapie przygotowywania płyt i blatów drewnianych do dalszej obróbki, a także uszlachetnianie tych płyt już po lakierowaniu poprzez ostateczne polerowanie,
  • wystarczy do oszlifowania elementów o prostych lub nietypowych kształtach – współczesne meble pod wymiar to nie tylko proste wzornictwo, lecz także specyficzne kontury, o których wygładzenie zadba solidna szlifierka.

Maszyna powinna być wyposażona w specjalne dmuchawy, skutecznie odpylające szlifowane powierzchnie, zapobiegając osadzaniu się drobinek na elementach lakierowanych.

Okleiniarka do blatów drewnianych i nie tylko

W naszym zakładzie stolarskim korzystamy z okleiniarki przy licznych realizacjach, ponieważ wszechstronne zastosowanie oklein jest nadal jedną z ciekawszych opcji branży meblowej. Bogactwo form i kolorów takiej metody wykończenia uzyskiwane jest na okleiniarkach:

  • precyzyjnych – pacą maszyny steruje komputer, za pomocą którego ustawić można pracę poszczególnych agregatów w maszynach wielofunkcyjnych; to pewność, że każda płyta, blat, czy front zostaną odpowiednio pokryte okleiną,
  • dostosowujących się do rodzaju działań – przykładem może być opcja zmiany ustawień w trakcie jednego cyklu pracy maszyny; przykładem zastosowania jest zmiana rodzaju oklejania przy zmianie grubości obrzeży danego elementu;
  • zintegrowanych z frezarką – w maszynach towarzyszących na co dzień pracy stolarza, łącznie kilku funkcji jest pomocne oraz wygodne; gdy okleiniarka ma dodatkowo funkcję frezarki, na jednym urządzeniu możliwe jest wykończenie poszczególnych frontów.

Obecność solidnych podzespołów sprawia, że oklejana powierzchnia pozostaje trwała i czysta, a prędkość posuwu mechanicznego można utrzymać na niezmiennie wysokim poziomie, na przykład 6 m/min.

Park maszynowy zakładu stolarskiego ma istotne znaczenie

Nowoczesne rozwiązania technologiczne, które wdrażane są w stolarniach lub od dawna zajmują istotne miejsce w kanonie maszyn zakładu stolarskiego, to sposób na przygotowanie niemal dowolnych mebli. Tak w przypadku kuchni pod wymiar, jak i innych zestawów oraz modułów, precyzja wykonania pozwala uniknąć poprawek, a tym samym oszczędzić czas stolarza i zapewnić Klientowi realizację zgodną z terminem.

Alternatywą dla pojedynczych maszyn są centra obróbcze i o nich przeczytasz w kolejnym wpisie. Zapraszamy już wkrótce na nasz blog.