Porady stolarza
Odnawianie i renowacja blatów drewnianych

Urok drewna w całym domu, cz. 2.: Odnawianie i wymiana blatów drewnianych

Chociaż drewno jest surowcem długowiecznym, wyjęte ze środowiska naturalnego i uformowane w określone meble, blaty drewniane i inne elementy wyposażenia wnętrz wymaga odpowiedniej pielęgnacji, aby spełniać swoja rolę. Często wystarczy odświeżenie politury, natomiast bardziej zaawansowanych działań wymaga renowacja mebli uszkodzonych, czy wypaczonych. Warto wtedy skorzystać z pomocy specjalisty.

Antidotum na problemy z blatami drewnianymi

Dom, który tętni życiem, to znacznie szybsza eksploatacja blatów drewnianych w każdym pomieszczeniu. Poza naturalnym zużyciem surowca dochodzą jeszcze uszkodzenia mechaniczne, odbarwienia oraz inne skazy, które warto w porę wyeliminować, zapobiegając ich pogłębieniu.

Tak jak w przypadku chociażby drewnianych listew przypodłogowych, tak i tutaj należy odpowiednio przygotować odnawianą powierzchnię. Działania naszego stolarza to zazwyczaj:

  • czyszczenie – gładkie duże powierzchnie (blaty stołów, biurek pod wymiar i innych mebli) czyścimy zazwyczaj szlifierką zamiast używania papieru ściernego, aby skrócić czas trwania tej części realizacji,
  • drobne i większe naprawy – może to dotyczyć zarówno samego blatu, na przykład wypełniania wyżłobień po uszkodzeniach mechanicznych, jak też naprawy okuć, konstrukcji mebla i jego elementów dodatkowych,
  • malowanie, impregnacja – aby zachować naturalny wygląd drewna wystarczy malowanie odpowiednim lakierem bezbarwnym, jeżeli natomiast chcesz całkowicie zmienić kolor blatu, mamy do dyspozycji bogatą gamę bezpiecznych farb.

Chociaż surowe drewno jest jednym ze współczesnych trendów w branży wnętrzarskiej, do codziennego użytkowania potrzebne będzie precyzyjne opracowanie warstwy wierzchniej blatów.

Ważne przy odnawianiu mebli drewnianych

Planując określone prace na potrzeby naszych Klientów uprzedzamy zawsze, że poszczególne preparaty, zgodnie z zaleceniami producenta, wymagają:

  1. odpowiednich warunków do schnięcia – na przykład temperatura 5-30oC i wilgotność powietrza poniżej 55%,
  2. zachowania odstępu czasu pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw – zazwyczaj to 12 godzin przy zachowaniu warunków z punktu 1.,
  3. okresu karencji – od wyschnięcia ostatniej warstwy do bezpiecznego użytkowania; niektóre preparaty są bezpieczne bez okresu karencji.

W blatach drewnianych kilku- lub kilkunastoletnich, pochodzących z naszej stolarni, mamy możliwość precyzyjnie określić, jakie działania sprawdzą się najlepiej, natomiast równie profesjonalnie odnawiamy wszelkie inne blaty z drewna i materiałów drewnopochodnych.

Gdy potrzebna lub konieczna jest wymiana blatu

Blat drewniany zdemontować można szybko i sprawnie, jeśli jego wcześniejszego montażu podjęli się fachowcy. Usunięcie warstw kleju lub innych mocowań wystarczy, aby zwolnić powierzchnię pod nowy blat. Niezależnie od sytuacji, warto takie działania powierzyć stolarzowi.

NOWA ARANŻACJA WNĘTRZ

Gdy chcesz całkowicie zmienić wystrój pomieszczeń, wymianie mogą ulec również poszczególne blaty. W naszych realizacjach mebli kuchennych coraz częściej pojawiają się cienkie blaty drewniane (około 2 cm) jako alternatywa dla blatów standardowej grubości (na przykład 4 cm). Przemiana może też dotyczyć gatunku drewna, kształtu blatu i wielu innych aspektów.

DOSTOSOWANIE MEBLI DO NOWYCH POTRZEB

Gdy blat drewniany w pokoju dziecięcym był zamocowany na określonej wysokości, po kilku latach potrzebne będzie podwyższenie obszaru roboczego. Inaczej niż w regulowanych biurkach pod wymiar, konieczne jest wtedy zastąpienie dotychczasowego blatu nowym.

WYMIANA USZKODZONEGO BLATU

Długotrwałe zawilgocenie blatu, kontakt z otwartym ogniem lub działanie substancji niszczących strukturę politury i drewna sprawiają, że może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń. Blat rozpulchniony, spróchniały, odkształcony zdecydowanie warto wymienić na nowy.

Zamów blat drewniany w Bydgoszczy

Przygotowanie każdego blatu drewnianego w naszym zakładzie stolarskim w Bydgoszczy to praca na zamówienie, wykonana precyzyjnie według oczekiwań Klienta. Zgodnie z oczekiwaniami wykonujemy również renowacje mebli w domach i mieszkaniach, dlatego możesz skorzystać z naszej pomocy zarówno w przypadku blatu do odnowienia, jak też gdy potrzebna jest jego wymiana.