Praktyczne aspekty listew przypodłogowych
Obecność listew przypodłogowych jest często niemal niezauważalna, ponieważ z założenia nie są one elementem dekoracyjnym. Inaczej niż blat drewniany lub inny element meblowy będący na pierwszym planie, listwy te stanowią jedynie uzupełnienie danej aranżacji, natomiast pełnią kilka istotnych funkcji. Możliwe, że sprawdzą się również w Twoim domu.
Listwy przypodłogowe z drewna i MDF
Inwestycja związana z listwami przypodłogowymi sprawi, że zależnie od rodzaju ułożonych na podłodze desek lub parkietu, całość będzie wyglądać estetycznie. Warto zachować spójność wizualną, czyli listwy drewniane ułożyć wokół podłogi z drewna, a listwy MDF wokół podłogi z materiałów drewnopochodnych.
Fachowo przygotowane i odpowiednio zamontowane listwy:
- pozwolą dyskretnie poprowadzić przewody elektryczne; w tym przypadku listwy przyjmują rolę trwałej maskownicy;
- ochronią ścianę przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, które mogą powstać nawet podczas sprzątania mopem lub odkurzaczem; najniższe części ścian będą odpowiednio zabezpieczone;
- zamaskują przerwę w styku ściany z podłogą; taka szczelina dylatacyjna pozostawiana jest, aby drewno na podłodze miało nieco dodatkowego miejsca podczas naturalnych procesów rozkurczania;
- dopełnią aranżację wnętrza, zamykając określone przestrzenie w konkretne ramy; obramowanie podłogi listwami daje dyskretny lecz charakterystyczny efekt wizualny w pomieszczeniu.
Tak jak w przypadku szaf pod wymiar i innych wykonywanych przez nas mebli, również listwy przygotowujemy na indywidualne zamówienie. Na Twoje życzenie możemy zapewnić także fachowy montaż.
Proste wzornictwo lub dyskretne zdobienia
Tworząc blaty drewniane, płyty meblowe oraz listwy przypodłogowe z drewna i płyty MDF wiemy, jak doradzić Klientom. Wyboru można dokonać między innymi pod kątem:
- wysokości listew – formy do 6 cm wysokości sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach, natomiast powyżej 10 cm dobrze wyglądają we wnętrzach z sufitem wyższym niż standardowe ~250 cm,
- koloru listew – tutaj barwy mają istotne znaczenie, ponieważ:
- listwy w kolorze podłogi sprawiają, że podłoga wygląda na bardziej obszerną,
- listwy w kolorze ścian nie obniżają optycznie pomieszczenia,
- listwy w kolorze stolarki okiennej i drzwiowej (kontrastowej do podłogi ścian) dodają wnętrzom charakteru,
- wykończenia – znaczenie mają tutaj między innymi dekory i profile, a najchętniej wybierane przez naszych Klientów wersje to:
- frezowanie i inne charakterystyczne poziome żłobienia,
- lakierowanie do wersji półmatowej lub błyszczącej.
W oparciu o różne rodzaje obłogów i oklein możemy przygotować niemal dowolny kolor listew z płyty MDF, natomiast w przypadku listew drewnianych ich naturalny wygląd jest wystarczająco estetyczny.
Co jeszcze jest potrzebne podczas montażu listew
Dopełnieniem standardowych prostych listew przypodłogowych są elementy, które przygotowujemy również w naszym zakładzie stolarskim. Najpopularniejszy przykład to specjalne słupki, mocowane na styku listew, na krawędzi łączącej dwie ściany. Do tych słupków zbiegają się poszczególne listwy, dlatego nie ma potrzeby dodatkowego fugowania, czy docinania pod kątem.
Jeżeli wiesz już, gdzie będą się znajdować poszczególne gniazda elektryczne, możesz zamówić także listwy z otworami gotowymi na montaż tych gniazd. Precyzja współczesnych maszyn pozwala nam przygotować całość z idealnym dopasowaniem.
Z listwami przypodłogowymi wykończysz niemal wszystkie wnętrza
Drewniane i drewnopochodne listwy przypodłogowe wymagają odpowiednich warunków, aby długo spełniać swoje zadanie. Niewskazane jest ich montowanie w miejscach pod szafy na wymiar i pod inne meble, jeżeli wkrótce ma nastąpić montaż mebli. Przeciwwskazaniem jest też wilgoć, dlatego do łazienki lepszym rozwiązaniem niż listwy drewniane będą takie z tworzyw sztucznych. O poradę warto zawsze zapytać fachowca.