Nowoczesne maszyny w zakładzie stolarskim, część 2.
Kontynuując temat z poprzedniego artykułu, tym razem skupimy się na maszynach wielofunkcyjnych, które łączą sobie atuty istotne dla pracy zakładu stolarskiego, wpływając na optymalizację czasu i jakości poszczególnych działań. W ramach usług stolarskich wiele czynności może być uproszczonych właśnie poprzez skoordynowanie kilku różnych zadań.
Na dowolnym etapie wyposażania zakładu stolarskiego
Czy zakup sprzętu ma dotyczyć nowej stolarni, czy modernizacji funkcjonującego już zakładu stolarskiego, maszyny wieloczynnościowe stanowią ciekawą alternatywę dla pojedynczych pilarek, szlifierek i innych. Z atutów takiej formy multisystemowości warto zauważyć przede wszystkim:
- oszczędność miejsca, ponieważ jeden blat w takiej maszynie służy do wykonywania wielu czynności stolarskich,
skrócenie czasu pracy, gdy w jednym pomieszczeniu odbywają się wszystkie działania, bez konieczności - przenoszenia lub przewożenia płyt, czy gotowych elementów mebli,
- oszczędność środków, jeżeli taka część parku maszynowego zostanie zakupiona w korzystnej cenie od sprawdzonego producenta lub dystrybutora,
- trwałość, która sprawia, że jest to odpowiednie rozwiązanie zarówno dla początkujących stolarzy, jak i dla znacznie większych zakładów produkcyjnych.
Współczesnym usługom stolarskim warto się przyjrzeć właśnie przez pryzmat ich wszechstronności. Innowacyjne maszyny są odpowiednim punktem odniesienia.
Szafy pod wymiar i nie tylko, czyli możliwości progresywnych maszyn
Udoskonalenia stolarskich parków maszynowych mogą dotyczyć zarówno niewielkich modyfikacji, jak i przełomowych zmian, które sprawiają, że dana maszyna zyskuje znacznie na sprawności lub rozszerza się jej funkcjonalność.
O maszynach wieloczynnościowych warto powiedzieć przy okazji zgłębiania tematyki zakładu stolarskiego, ponieważ są one często stałym wyposażeniem współczesnych stolarni. Jakie maszyny i urządzenia może łączyć w sobie jeden taki automat?
1. Piła formatowa
Odpowiedni stół oraz średnica tarczy tnącej pozwalają szybko i precyzyjnie ciąć płyty drewniane lub drewnopochodnne na elementy szaf pod wymiar i innych mebli. Cechy piły formatowej zauważalne są także w:
- tarczy, której zakres kątów pochyłości może wynosić od 90° do -45°,
- wysokiej prędkości obrotowej, na przykład na poziomie 4000obr/min,
- możliwości poszerzania obszaru roboczego stołu (teleskopowy liniał),
- obecności wysuwanego stołu formatowego.
W tym przypadku część elementów ukryta jest w korpusie maszyny, lecz wystarczy chwila, aby były gotowe do użycia.
2. Frezarka z prowadnicą frezu
Również ta funkcjonalność maszyn pozwala usprawnić usługi stolarskie i w trakcie jednej sesji wykonać obróbkę skrawaniem na elementach przygotowanych do dalszego opracowania lub gotowych do montażu. Specjalne końcówki, czyli frezy, to niezawodny sposób na:
- zaokrąglanie i wygładzanie krawędzi frontów meblowych, blatów, płyt,
- wykonywanie rowków oraz profili narożnych na potrzeby łączenia elementów,
- wykonanie otworów pod uchwyty lub specyficznych uchwytów w bryle płyty.
Najczęstszą funkcją frezowania jest jednak funkcja estetyczna, a udekorowane w ten sposób meble nabierają charakteru. Rodzaj, układ oraz głębokość frezów sprawia, że można uzyskać różne efekty dla poszczególnych mebli, na przykład inne dla mebli kuchennych i inne dla biurowych.
3. Wyrówniarka i grubościówka
Funkcjonalność tych urządzeń to jednostronna obróbka drewna, przydatna, gdy należy zmniejszyć wysokość opracowywanych elementów drewnianych. Celem są zatem zbyt grube płyty meblowe oraz inne elementy, które z określonych przyczyn powinny być poddane obróbce dla:
- uzyskania jednakowych wymiarów wielu elementów (niezawodna powtarzalność),
- stworzenia gładkich powierzchni, gotowych do dalszych prac stolarskich,
- osiągnięcia walorów estetycznych, które mają znaczenie w gotowych meblach.
Precyzyjne działanie wyrówniarek i grubościówek jest charakterystyczne dla maszyn wysokiej jakości, cenionych marek w branży stolarskiej. Precyzja ta jest osiągalna również jako efekt działania maszyn wielofunkcyjnych.
Znacznie więcej możliwości w ramach usług stolarskich
Każdy model wieloczynnościowej maszyny stolarskiej to nieprzypadkowe połączenie różnych użyteczności. Poznając gamę ofertową wiodących polskich i światowych producentów wiemy, że można dobrać maszynę do profilu stolarni, na przykład gdy w ramach usług stolarskich:
- wykonywane są meble biurowe, meble do domów i mieszkań,
- tworzone są również blaty kuchenne, łazienkowe, parapety,
- zakład stolarski oferuje projektowanie i tworzenie elementów drewnianych innych niż meble, na przykład schodów z drewna.
Przy wyborze maszyny multifunkcjonalnej warto więc zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, które będą przydatne przy konkretnym profilu działalności:
- wiertarkę,
- gilotynę,
- nakładarkę kleju,
- strugarkę dwu-, trzy- lub czterostronną.
Zwracając uwagę na dane techniczne, wzbogacamy nasz park maszynowy, aby wykonywać pracę z zachowaniem wszelkich norn i wysokich standardów.
Dobre rozwiązania – zakład stolarski w Bydgoszczy
Realizując zlecenia dla Klientów z Bydgoszczy i innych miast wiemy, że w naszym zakładzie stolarskim znajdują się wszystkie niezbędne urządzenia do wykonania poszczególnych mebli. Czy to rozbudowane szafy pod wymiar, czy proste blaty, nie zlecamy prac stolarniom zewnętrznym. Rozsądnie wyposażony park maszynowy to nasza domena.