Kuchnie na wymiar, część 1.: Meble na wymiar na poddasze
W trzech najbliższych artykułach przedstawimy kilka istotnych kwestii związanych z meblami na wymiar, a dokładniej – meblami kuchennymi. Poprzez odpowiedni dobór blatów drewnianych, płyt meblowych oraz innych elementów składających się na określoną całość, możemy z powodzeniem wykonywać zlecenia naszych Klientów. Dziś przybliżamy temat zagospodarowania niewielkich kuchni, na przykład na poddaszu. Nowoczesne stolarstwo zawsze przynosi odpowiednie rozwiązania.
Meble na wymiar kuchni to dobre rozwiązanie
Inaczej niż w przypadku standardowych wnętrz, geometria poddasza wiąże się ze skosami, które warto odpowiednio zagospodarować. Potencjał mebli na wymiar to kilka mniej lub bardziej oczywistych opcji, zależnie od wysokości ścianki kolankowej, czyli stojącej na ostatniej kondygnacji, ponieważ to od niej zależy wysokość strefy użytkowej poddasza przy skosie.
Kwestię zagospodarowania przestrzeni można rozważyć na przykładzie poniższych opcji:
- NISKA ŚCIANKA KOLANKOWA – w tym przypadku nie sprawdzą się standardowe meble, ponieważ szafki i blaty
- zuchenne byłyby zbyt niskie, nieergonomiczne; jest to natomiast odpowiednie miejsce na:
- ruchome schowki – w kształcie trójkąta, wykonane na wymiar, wysuwane spod ściany,
segmenty na prowadnicach – dodatkowo z prowadnicami, wysuwane jak szuflady,
- ŚCIANKA ŚREDNIEJ WYSOKOŚCI – w tym przypadku można już rozważać umiejscowienie szafek, natomiast jest to jeszcze niewystarczająca wysokość do montowania blatów kuchennych,
- ŚCIANKA WYSOKA – na tyle wysoka, że można przy niej swobodnie stać w pozycji wyprostowanej; tutaj warto zamontować blaty drewniane, postawić stół oraz krzesła lub zagospodarować według uznania.
Podczas cięcia płyt meblowych ważne jest precyzyjne dostosowanie wszystkich elementów do realnych wymiarów poddasza, aby gotowe meble idealnie wypełniały każdą zaplanowaną dla nich przestrzeń.
Wizualne triki, czyli jak dobrać blaty meblowe i fronty
Aby wiedzieć, jak optycznie powiększyć kuchnię na poddaszu, należy się kierować ogólnymi prawidłowościami, które działają w każdym pomieszczeniu. Wybierz meble na wymiar:
- z dużymi frontami – nie obawiaj się dużych form w niewielkich pomieszczeniach, ponieważ takie fronty mebli wizualnie powiększą całą kuchnię,
- w jasnej kolorystyce – kolory które odbijają światło to również dobry kierunek, pod warunkiem, że wybierzesz jedną barwę dla wszystkich mebli,
- idealnie gładkie – najlepiej z lśniącym laminatem, natomiast jeżeli wolisz meble matowe, unikaj frontów z wyrazistymi frezami, zdobionych.
Istotne jest również takie dobranie samych szafek, szuflad, blatów drewnianych oraz innych modułów, aby uniknąć wrażenia nadmiaru. Rozsądne zagospodarowanie wnętrza szafek pozwoli zmniejszyć ich ilość, a tym samym zostawić nieco wolnej przestrzeni.
Półki zamiast szafek dodadzą lekkości
Rolę niektórych szafek mogą pełnić przymocowane do ściany półki. Wyeksponowane na nich książki kucharskie, meble kuchenne lub produkty powinny być spójne estetycznie. Przykład to produkty sypkie w dekoracyjnych metalowych puszkach. Podczas cięcia płyt pod wymiar uwzględniamy również wykonanie poszczególnych półek zgodnie z projektem.
Miejsce na sprzęt AGD w kuchniach na wymiar
Tworząc blaty drewniane, korpusy i fronty kuchni na wymiar bierzemy pod uwagę Twoje sprzęty AGD do zabudowy, planując wnęki na ich umiejscowienie. Przestrzeń poddasza niesie ze sobą ograniczenia, ale jednocześnie wyzwala kreatywność, dlatego w naszym zakładzie stolarskim w Bydgoszczy powstają ciekawe aranżacje kuchni, w których miło jest spędzać czas.