10 pytań i odpowiedzi, czyli renowacja mebli w pigułce, cz. 2.
W poprzednim wpisie przedstawiliśmy zarys tego, co dotyczy renowacji mebli, natomiast w tym artykule skupimy się na kilku istotnych detalach i odpowiemy na kolejnych 5 pytań, które często przewijają się w naszej współpracy z Klientami. Praca stolarza nad meblami z historią oznacza często długie godziny spędzone przy odnawianiu detali, lecz efekt wart jest takiego zaangażowania.
Wybierz renowację mebli z dokładnym planem działania
Nasza praca to szereg powiązanych ze sobą zadań, w ramach których za renowacją mebli idą zadowalające efekty. Często jest to spektakularna przemiana, a nieraz minimalne odświeżenie wyglądu danego mebla, zależnie od wcześniejszych ustaleń.
1. Co może zaszkodzić meblom podczas renowacji?
Nadmiar wszelkich preparatów podczas jednorazowej aplikacji to bezpośrednie zagrożenie dla kondycji mebla. Zwłaszcza środki owadobójcze i grzybobójcze dozujemy ostrożnie, często kilkuetapowo. Wydłuża to czas renowacji, lecz pozwala zapobiec pogłębieniu uszkodzeń.
2. Jak się rozdziela blaty drewniane na wymiar i inne elementy?
Im starszy mebel, tym mniej siły należy użyć, dlatego często wystarczy para wodna, aby rozpuścić klej łączący poszczególne części danego mebla. W spoiny można również wstrzyknąć spirytus.
3. Dlaczego nie należy używać metalowej „łapy” do usuwania gwoździ?
Leciwa konstrukcja mebli drewnianych wymaga ostrożnego traktowania, dlatego niewskazane są narzędzia działające na zasadzie dźwigni. Gwoździe bezpieczniej jest usuwać obcęgami.
4. W jaki sposób woskować meble, aby uniknąć powstawania plam?
Woskowane meble to elegancki półmat, chętnie wybierany przez Klientów. Podgrzany wosk nanosimy równomiernie pędzlem w pomieszczeniu ciepłym, nasłonecznionym.
5. Jak przywracany jest meblom prawdziwy blask?
Lśniące meble nadal mają swoich zwolenników, a odpowiedzią na takie zapotrzebowanie jest bogaty wybór żywic i lakierów do renowacji – wystarczy dobrać optymalne stężenie preparatu.
Meble z duszą wyłącznie ze sprawdzonych źródeł
Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania mebli do renowacji. Twoją uwagę powinny zwrócić przede wszystkim warunki, w jakich meble takie są przechowywane. Jeżeli wybierasz zakupy na tak zwanych targach staroci, zapytaj sprzedawcę o historię danego mebla, przyjrzyj się ewentualnym uszkodzeniom, odspojeniom oraz pozostałym defektom. Im lepszy stan komody, czy krzesła, tym mniej czasochłonna i mniej kosztowna będzie usługa renowacji mebli.
Ciekawą ofertę meblową znajdziesz również:
- w komisach meblowych,
- na portalach internetowych,
- w stolarskich pracowniach artystycznych.
Do naszego zakładu stolarskiego możesz dostarczyć meble antyczne rodzime lub kupione w innym kraju. Znajomość specyfiki działań renowacyjnych pozwoli nam ocenić potencjał danego mebla. Po takiej ocenie zaproponujemy możliwe rozwiązania.
Renowację mebli powierz specjalistom
Moda na samodzielne odnawianie mebli jest dobrym kierunkiem, gdy nie są potrzebne radykalne działania, ani zaawansowane naprawy. W renowacji mebli niestabilnych, o skomplikowanej strukturze lub w inny sposób odbiegającymi od standardów pomogą nasi fachowcy w Bydgoszczy. Zapraszamy do kontaktu, chętnie dzielimy się wiedzą, przyjmujemy także nietypowe zlecenia.