Porady stolarza
Meble kuchenne z płyt MDF

Meble na wymiar z płyty MDF – to trzeba wiedzieć o płytach pilśniowych

Spośród wszystkich tworzonych przez nas mebli na wymiar wiele bazuje na płytach MDF, czyli płytach średniej gęstości z włókien drzewnych (z angielskiego: Medium-Density Fibreboard). Ten materiał daje stolarzowi nieograniczone możliwości, a ostateczny efekt można precyzyjnie dobrać do potrzeb Klientów.

Klasyczna płyta do najbardziej nietypowych mebli na wymiar

Zanim gotowa płyta MDF trafi do stolarni, odbywa się jej tworzenie i formowanie, a to działania wymagające fachowej wiedzy. Producenci płyt pilśniowych nowej generacji dbają, aby z rozwłóknionej tkanki drzewnej powstał produkt najwyżej jakości. Jak to się odbywa?

1. Selekcja zrębków drewna

Zrębki powstałe podczas prac tartacznych mogą być ponownie wykorzystane właśnie do produkcji MDF na meble na wymiar. Warunkiem jest wysoka jakość surowca oraz odpowiedni dobór gatunku drewna (sosna świerk i inne iglaste).

2. Rozwłóknianie i zaklejanie masy włókien

Na tym etapie dodawana jest parafina i środki hydrofobowe, aby gotowe szafy na wymiar oraz inne meble były odporne na działanie wody. Do zaklejania włókien używana jest żywica lub odpowiedni klej syntetyczny, bezpieczny dla drewna.

3. Suszenie włókien i formowanie kobierca

Specjalne suszarnie zmniejszają wilgotność włókien do poziomu około 15%, następnie z włókien tych formowany jest kobierzec, który trafia do prasy – urządzenia ciągłego prasowania z kilkoma sekcjami grzewczymi.

4. Prasowanie, chłodzenie i formatowanie płyt

Odpowiednio wysuszone włókna podlegają sprasowaniu, łączą się trwale ze sobą, tworząc wstępną formę płyt. Następnie w specjalnych chłodniach temperatura włókien obniżana jest z około 140°C do 80°C, a same płyty są cięte na długość i szerokość.

Doświadczony stolarz zna potencjał płyt MDF

W wersji najbardziej zbliżonej do pierwowzoru występują płyty MDF pokryte lakierem bezbarwnym, które idealnie wpisują się w stylistykę stonowanych wnętrz. Jeżeli natomiast szukasz rozwiązań bardziej wyrazistych, możesz wyróżnić wnętrza dzięki meblom na wymiar z frontami:

 • pokrytymi farbą – zależnie od użytej farby, fronty Twoich szaf nawymiar lub innych mebli mogą być w dowolnym kolorze:
  • matowe,
  • półmatowe,
  • błyszczące,
 • laminowanymi okleiną sztuczną – połączenie specjalnego papieru rdzeniowego z papierem dekoracyjnym pokryte wierzchnią warstwą ochronną daje wiele możliwości aranżacyjnych; tutaj także możesz wybrać wersję matową, półmatową lub błyszczącą, a pod kątem konkretnego rodzaju laminatu zdecydować się na laminat:
  • HPL (High Pressed Laminate) – znacznie wyższa trwałość za sprawą prasowania pod ciśnieniem do 9 MPa, w temperaturze do 185oC; mogą występować na przykład w wersji magnetycznej lub metalizowanej;
  • PS (poliestrowo-szklany) – warstwy poliestru wypełniane są szklanym spoiwem wiążącym; takie połączenie daje znacznie większą trwałość niż laminaty o strukturze jednorodnej;
  • ES (epoksydowy) – tworzony z dodatkiem żywicy epoksydowej, zapewnia odporność na uszkodzenia mechaniczne, jednocześnie pozwala estetycznie wykończyć płyty meblowe.

Korzystając z usług stolarza poznasz wiele opcji i wybierzesz najlepszą dla siebie.

Szafy na wymiar i inne meble w okleinie naturalnej

Okleina naturalna, zwana również fornirem, powstaje z pnia drewna i nakładana jest w postaci cienkich płatów na płyty meblowe. Taka forma to wzornictwo identyczne z naturalnym, ponieważ struktura drewna nie zostaje zmieniona.

Za sprawą okleiny możesz więc mieć estetyczne i trwałe meble na wymiar wykonane z płyty MDF, które wyglądają jak wykonane z prawdziwego surowca. Nowoczesne sposoby laminowania sprawiają, że w tworzonych przez nas szafach na wymiar biurkach i innych meblach wszystkie fronty tworzą wizualnie spójną całość.

Nieograniczone możliwości tworzenia mebli na wymiar

Meblom pod wymiar warto przyjrzeć się pod kątem materiałów użytych do wykonania poszczególnych elementów. W przypadku frontów oraz korpusów stolarz ma do wyboru wiele surowców i materiałów, a płyty MDF nieustannie znajdują się w czołówce. Widać to również na przykładzie naszych realizacji z Bydgoszczy i okolic, także w opiniach zadowolonych Klientów.