Porady stolarza

Kuchnie na wymiar, część 3.: Meble, które przetrwają długie lata

Kluczem do zadowolenia z mebli kuchennych na wymiar jest ich bezawaryjne użytkowanie do czasu, aż zechcesz całkowicie zmienić wystrój wnętrza. Oznacza to, że gotowe meble posłużą Ci przez kilka dekad, jeżeli takie będzie Twoje życzenie. Trwałe surowce i materiały użyte w procesie produkcji blatów drewnianych, korpusów oraz frontów są podstawą wszelkich prac stolarskich.

Drewno w meblach kuchennych na wymiar

Kwestię trwałości warto rozważyć na przykładzie mebli drewnianych, ponieważ drewno jest surowcem niezwykle trwałym z natury, a przy odpowiedniej obróbce wzrastają jego właściwości użytkowe. Tworząc meble kuchenne na wymiar używamy również materiałów drewnopochodnych, natomiast przeważającą część realizacji stanowią właśnie meble drewniane.

Jak przygotowujemy meble, które nieprzerwanie służą naszym Klientom? Wystarczy przestrzeganie podstawowych zasad.

1. Odpowiedni dobór surowca

Zanim drewno trafi do naszej stolarni, podlega fachowej selekcji. Do wykonania blatów drewnianych, frontów szafek i szuflad używamy wyłącznie drewna wysokiej klasy, bez sęków, wypaczeń. To idealny materiał do dalszej obróbki.

2. Trwała warstwa wierzchnia

Drewniane meble kuchenne wymagają impregnacji dla zabezpieczenia przed działaniem wilgoci i wysokich temperatur podczas gotowania. Nie oszczędzamy na lakierach oraz bejcach, wybieramy preparaty o sprawdzonym działaniu, od uznanych producentów.

3. Solidne łączenie elementów

Przygotowanie płyt meblowych przed montażem mebli wymaga precyzyjnego i starannego połączenia wszystkich części w całość. Zależnie od rodzaju i funkcji mebli stosujemy:

  • klejenie, zwane połączeniem adhezyjnym,
  • łączenie na kołki, czopy i miniwczepy,
  • łączenie za pomocą gwoździ, śrub i wkrętów.

Stabilność mebli i wytrzymałość na obciążenia to również gwarancja trwałości.

Co jeszcze warto wiedzieć o potencjale drewna

Z trwałością mebli kuchennych na wymiar wiążą się również naturalne cechy drewna. Wystarczy umiejętnie przygotować drewno w procesie tworzenia mebli, aby odczuć realne korzyści.

  • Drewno pochłania i oddaje określoną ilość wilgoci, co zapobiega zatrzymywaniu skroplonej pary wodnej w strukturze frontów i blatów.
  • Meble drewniane nie ulegają wypaczeniu nawet przy długotrwałym użytkowaniu, gdy są wyposażone w odpowiednie zawiasy i prowadnice.
  • Renowacja mebli jest prosta, nie wymaga dużych nakładów finansowych, a umiejętnie przeprowadzona przywraca meblom dawną świetność.
  • Fronty i blaty drewniane można z powodzeniem dostosowywać do zmiany wystroju wnętrz, na przykład malując ciemniejszym lakierem do drewna.

Urodę drewnianych mebli doceniają zarówno nasi nowi, jak też stali Klienci z Bydgoszczy oraz okolic, dlatego to właśnie drewno jest dominującym materiałem konstrukcyjnym tworzonych przez nas mebli.

Równomierna eksploatacja także ma znaczenie

W pierwszych miesiącach i latach może to być niezauważalne, natomiast Twoje meble zużywać się będą mniej lub bardziej symetrycznie w zależności od częstotliwości i sposobu ich użytkowania.

Po pierwsze, szafki oraz szuflady mebli kuchennych na wymiar należy zapełnić tak, aby były otwierane z podobną częstotliwością. Po drugie, należy unikać przeciążenia półek i szuflad – o maksymalny udźwig możesz zapytać stolarza. W meblach kuchennych na wymiar również takie detale są istotne w dłuższej perspektywie.

Meblom kuchennym na wymiar służą współczesne trendy

Styl retro, industrialny, a nawet glamour to wytyczne, w które idealnie wpisują się współczesne meble drewniane. Praca nad drewnianymi meblami kuchennymi (na wymiar i nie tylko) sprawia, że każdego dnia mamy okazję tworzyć w ramach usług stolarskich ciekawe formy, które będą zdobić Twoją kuchnię, a z czasem zyskają na szlachetności.