Porady stolarza
szafy na wymiar z zakładu stolarskiego

Drzwi przesuwne w szafach na wymiar – 4 ważne wytyczne

Meble na wymiar z drzwiami przesuwnymi nieustannie przybierają nowe formy, fronty są wykończone na wiele sposobów, co sprawia, że możesz zamówić szafy na wymiar idealne dla siebie. Tworząc takie meble, począwszy od cięcia płyt meblowych i ich łączenia, poprzez montaż wraz z okuciami, mamy możliwość korzystać z innowacji, które cieszą się uznaniem naszych Klientów.

Do małych i dużych szaf pod wymiar

Tworząc szafy na wymiar w oparciu o konkretny projekt wiemy, jakie rozwiązania zaproponować, aby Twój salon, sypialnia, czy pokój dziecka były miejscem dobrze zagospodarowanym. Pomagają nam w tym:

  1. różne opcje mocowania drzwi – w przypadku garderoby mogą to być na przykład drzwi mocowane na ścianie lub chowane w kasecie, natomiast do tradycyjnych szaf stosujemy rozwiązania typowe, bez możliwości odsłonięcia wnętrza całej szafy,
  2. profesjonalne systemy przesuwne – ma to znaczenie przede wszystkich w dużych, masywnych skrzydłach drzwiowych; z nowoczesnymi prowadnicami i wózkami jednymi bez trudu przesuniesz drzwi o masie nawet powyżej 50 kg,
  3. elementy zabezpieczające przed uszkodzeniami – między innymi specjalne odbojniki, które zapobiegają uderzaniu skrzydeł drzwiowych o ramy szafy, a także solidne łożyskowania, zapewniające płynny przesuw drzwi,
  4. aspekty użytkowe – klasyką jest już montowanie frontów z lustrami, natomiast ciekawym pomysłem będzie umieszczenie telewizora na równi z nieruchomym frontem zabudowy; specjalne systemy drzwiowe można przygotować również do takiego urozmaicenia.

Każdy zestaw mebli na wymiar może zawierać szafę z drzwiami przesuwnymi. Indywidualne ustalanie szczegółów to dodatkowy atut, gdy wybierzesz mebli na zamówienie.

Metamorfoza szafy bez wymiany całej konstrukcji

Drzwi przesuwne to jedno z bardziej uniwersalnych urozmaiceń mebli, ponieważ daje możliwość zmiany designu bez konieczności zakupu nowych frontów. W szafach na wymiar łatwo zmienić wygląd skrzydeł drzwiowych z użyciem:

  • obłogu, czyli cienkiego płatu drewna (2-4 mm), pozyskiwanego z gatunków drewna miękkiego, na przykład sosny, olchy, topoli; obłóg stosowany jest jako warstwa wierzchnia lub podkładowa pod okleinę;
  • okleiny, czyli cieńszego odpowiednika obłogu (0,8-1 mm); skrawanie wzdłuż pnia drewna oraz umiejętne łączenie płatów sprawia, że na gotowej okleinie można uzyskać usłojenie identyczne z pierwotnym;
  • szkła lustrzanego, które nie jest bezpośrednio związane z przemysłem stolarskim, lecz stanowi popularny element drzwi przesuwnych jako część skrzydła lub jego całość; lustro wizualnie powiększa przestrzeń.

Takie sposoby odnawiania i modernizowania mebli pod wymiar sprawdzają się zwłaszcza w całym domu, zwłaszcza, gdy często chcesz zmieniać wystrój wnętrz bez radykalnej wymiany wszystkich mebli.

Systemy meblowe gotowe do renowacji

Gdy po kilkunastu latach użytkowania postanowisz odnowić swoje meble, nasz zakład stolarski również służy pomocą. Pracując na sprawdzonych materiałach i korzystając z trwałych okuć meblowych tworzymy szafy na wymiar oraz inne meble, których odnawianie będzie się ograniczać do minimum.

We wszystkich naszych meblach na wymiar montujemy okucia meblowe wiodących producentów, którzy na prawidłowo zamontowane zawiasy czy prowadnice udzielają długoletniej gwarancji. To również wpływa na trwałość mebli tworzonych przez nas w ramach usług stolarskich.

Idealny porządek w szafach na wymiar

Równie ważne jak fronty oraz korpusy szaf są także wnętrza – półki, szuflady, relingi. W szafach na wymiar wszystko będzie przystosowane do Twojego trybu życia, ilości i rodzaju posiadanej garderoby, a także innych praktycznych kwestii.